Luštitelé genů se školili na Moravě
15. června 2009: Vědci z šesti zemí přijeli začátkem června do Olomouce. Experti z našeho ústavu je tam učili své metody, které jsou důležité pro luštění dědičné informace rostlin – a tím i pro budoucnost zemědělství.
Odborníci z olomoucké Laboratoře molekulární cytogenetiky a cytometrie vyvinuli několik pozoruhodných technologií. Především dokáží třídit chromozómy podle velikosti. Obrovská genetická informace některých rostlin (například obilnin) se díky tomu rozdělí na menší „balíčky“, což velmi usnadňuje její čtení. Kompletní „přečtení“ pšenice a dalších plodin výrazně pomůže zemědělcům. Přesná znalost všech genů totiž zrychlí šlechtění kvalitnějších odrůd.
Cesta k tomuto cíli je však ještě dlouhá. Tým z Ústavu experimentální botaniky se nyní účastní projektu Evropské unie, který má připravit půdu pro podrobné čtení genetické informace pšenice. V rámci projektu se konal 3. – 5. června kurz, na němž se olomoučtí biologové podělili o své dlouholeté zkušenosti. Kurzu se zúčastnili vědci z pěti evropských zemí a z Turecka. České metody teď začnou používat ve vlastních laboratořích.