Časopis Photosynthetica slaví 50 let
V roce 1967 začal náš ústav vydávat první mezinárodní časopis, který byl určen výhradně pro články o výzkumu fotosyntézy. Jeho půlstoletí oslavíme 23. října 2017.
Ústav experimentální botaniky AV ČR vydává dva vědecké časopisy. Biologia Plantarum, založená v roce 1959, publikuje práce ze všech odvětví experimentální biologie rostlin.
Naproti tomu Photosynthetica se specializuje na fotosyntézu. O důležitosti jejího studia nemůže být pochyb. Vždyť fotosyntéza nás všechny živí – na Zemi je to téměř monopolní „výrobce“ organických látek z látek anorganických.
Ve Photosynthetice najdete články o biochemii a biofyzice fotosyntetických reakcí, o stavbě chloroplastů, o měření fotosyntetické produkce rostlin i o vlivu stresů či globálních změn klimatu na fotosyntézu.
Historie časopisu začíná v 60. letech minulého století. Doktor Zdeněk Šesták, zaměstnanec našeho ústavu a respektovaný odborník na fotosyntézu, chtěl tehdy více propojit vědce z obou stran „železné opony“, usnadnit jim sdílení poznatků i zlepšit vzájemnou komunikaci.
Nový mezinárodní časopis byl k tomu vhodným prostředkem. Jeho první číslo vyšlo v roce 1967. Výkonným redaktorem se stal doktor Šesták, šéfredaktorem pak profesor Ivan Málek.
Photosynthetica si brzy získala širokou obec čtenářů i autorů – a drží si ji dodnes. Všechny články jsou nyní publikovány jak tiskem, tak online.
Distributorem je velký vydavatelský dům Springer, ale každé číslo do tisku kompletně připravuje redakce v Ústavu experimentální botaniky.
Padesát let od založení časopisu si připomeneme 23. října 2017 na setkání v pražské vile Lanna. Sejdou se zde bývalí šéfredaktoři, zástupci našeho ústavu i Akademie věd ČR a domácí i zahraniční členové redakční rady.
S krátkými přednáškami vystoupí současná šéfredaktorka doktorka Helena Synková a zahraniční hosté Hartmut Lichtenthaler, Gyözö Garab a Alison Telfer. Na závěr promluví profesor Jiří Masojídek z Mikrobiologického ústavu AV ČR o výzkumu fotosyntézy ve Třeboni od roku 1960 až do dneška.