Mistr přežití

mladý pajasan žláznatý v Praze na Starém MěstěFascinující rostliny, díl 35.

Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) poznáte na první pohled podle velkých zpeřených listů, které typicky páchnou. Pajasan pochází z Číny. Jeho kořeny, listy a borka se odedávna využívají v tradiční čínské medicíně.

Jako exotický okrasný strom byl dovezen do mnoha zemí celého světa. Z parků a zahrad ovšem brzy „uprchl“ a začal postupovat dál. Měl k tomu dobré předpoklady: rychle roste, vytváří velké množství semen a množí se i kořenovými výmladky. Navíc produkuje speciální látku, která potlačuje růst okolních rostlin.

V Austrálii, na Kanárských ostrovech nebo v USA byl úspěšný až moc, takže se tam z něj stala obtížná, invazivně se šířící dřevina.

Pajasan potkáte i v českých městech, hlavně v Praze a Brně. Dokáže přežít – a dokonce prosperovat – i tam, kde byste to nečekali. Roste na zanedbaných dvorech, v rozvalinách, v prasklinách mezi chodníky a fasádou domů...

Tenhle strom je prostě drsňák. Je odolný proti suchu, zasolení půdy i znečištění. Ve městě ho proto nemůže nic překvapit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky