Zaostřeno na viry
Rostlina pro srpen 2012
Získali jsme nový elektronový mikroskop. Podívejte se, jak v něm vypadají viry, ze kterých by se mohli stát inteligentní doručovatelé léků.
Naši biologové mají dalšího pomocníka – transmisní elektronový mikroskop značky FEI Morgagni. Byl vyvinut v Brně, kde se také vyrábí.
V běžném mikroskopu slouží k prohlížení vzorků světlo. Elektronový mikroskop však používá místo světelného paprsku proud elektronů.
Díky elektronům můžeme zkoumat velmi malé struktury. Hranice rozlišení našeho přístroje je přibližně 0,5 nm (nm je nanometr, tedy milióntina milimetru). Pro srovnání: dvoušroubovice DNA má průměr asi 2 nm.
Odborníci z Laboratoře virologie pozorují novým mikroskopem hlavně viry, které mají tvar tyčinky nebo koule (přesněji pravidelného dvacetistěnu). Pro tyčinky je typický průměr 15–20 nm a délka řádově stovky nanometrů. Průměr kulovitých virů bývá 25–60 nm.
Na snímku vidíte částice viru tabákové mozaiky, zvětšené 71 000×. Jde o duté tyčinky složené z molekul bílkovin. Uvnitř tyčinky je smotáno vlákno ribonukleové kyseliny (RNA), obsahující dědičnou informaci viru.
Vědci z našeho ústavu chtějí využít virové částice mimo jiné jako „inteligentní pilulky“. Měly by ochránit léčiva a doručit je přesně tam, kde jsou zapotřebí.
Částice některých rostlinných virů totiž připomínají nedobytný trezor, dobře odolávající vnějším vlivům – změnám pH, teploty a podobně. Navíc lze vnější i vnitřní povrch částic upravit tak, aby například léčivo (nebo kontrastní látku pro lékařské vyšetření) dopravily pouze do konkrétní tkáně.
Text Tomáš Moravec a Jan Kolář
Foto Tomáš Moravec
Elektronový mikroskop byl zakoupen v rámci projektu „Modernizace vybavení pro výzkum rostlin jako zdroje zdravotnicky využitelných látek“ (CZ.2.16/3.1.00/24014). Projekt financoval Evropský fond pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.