Vřesna a její herbicid
Rostlina pro březen 2012
Keř z mokřadů a rašelinišť bojuje s konkurenty pomocí speciální látky. Může to být inspirace pro ekologicky šetrnější zemědělství?
Rostliny neustále soutěží o světlo, vodu a živiny. Některé druhy používají v této soutěži sloučeniny, které potlačují růst okolních rostlin. Jde o přírodní obdobu herbicidů – chemikálií pro hubení plevelů.
Jeden takový „rostlinný herbicid“ vyrábí keř vřesna bahenní (latinsky Myrica gale, česky též voskovník). Najdete ji na vřesovištích, v rašeliništích nebo mokřadech severní Ameriky, severní a západní Evropy. Používá se v léčitelství a k odpuzování hmyzu, dříve sloužila i k ochucování piva.
Vřesna produkuje látku zvanou myrigalon A. Ten je přes kořeny vylučován do půdy nebo se uvolňuje z plodů. Brání pak klíčení a růstu jiných rostlin. Myrigalon A by proto mohl být využit jako přírodní, ekologicky šetrný, biologicky odbouratelný herbicid. Nejdřív je však nutné prozkoumat jeho účinky.
Podrobně je studoval tým, v němž byli i vědci z naší Laboratoře růstových regulátorů a z univerzity ve Freiburgu. Biologové testovali vliv myrigalonu A na klíčení řeřichy zahradní.
Jak se ukázalo, tato sloučenina oddaluje prasknutí vnitřní části semene, která obklopuje zárodek. Zárodek se nakonec osvobodí a vyklíčí, ovšem výrazně později. Mladým semenáčkům navíc déle trvá, než zezelenají.
Vědci zjistili, že myrigalon A ovlivňuje v semenech řeřichy hned několik biologických pochodů. Především narušuje tvorbu a vzájemné přeměny giberelinů. Což jsou rostlinné hormony, k jejichž úkolům patří právě kontrola klíčení.
Text Danuše Tarkowská a Jan Kolář
Foto: Semenáčky řeřichy zahradní. Rostliny dole byly ošetřeny myrigalonem A. Ve srovnání se stejně starými kontrolními řeřichami (nahoře) mají mnohem méně zeleného barviva chlorofylu. Snímek Gerhard Leubner-Metzger. Podrobnosti o výzkumu najdete v článku Oracz et al. 2012.