Záhada vlhkých kmenů

Strom s mokrým kmenem. U některých druhů dřevin jde v předjaří o běžný jev.Fascinující rostliny, díl 10.

Brzy zjara jsou kmeny a silné větve některých stromů mokré. Vytéká z nich totiž voda – přesněji míza. Tento zvláštní jev má zajímavé fyziologické příčiny.

Když jsou stromy olistěné, „pumpují“ kořeny vodu do kmene. Odtud teče voda do větví a potom do listů, ze kterých se odpařuje. Listy rychle nasávají novou vodu, čímž podporují její proudění od kořenů vzhůru.

Jiná situace je začátkem jara u opadavých stromů. „Vodní pumpa“ v kořenech už intenzivně pracuje a zásobuje strom vodou. Ta se ovšem přes holé větve nemůže příliš odpařovat. Ve stromu se proto vytváří přetlak vody. Největší je blízko u země, kde na pletiva navíc tlačí mnohametrový vodní sloupec nad nimi.

Vzniklý přetlak může být opravdu velký – srovnatelný s tlakem vzduchu v pneumatikách osobního auta. Pak není divu, že se voda občas neudrží uvnitř pletiv. Začne prosakovat na povrch kmene nebo silnějších větví.

Pro strom to naštěstí není zásadní problém. Když se rozvinou listy, zvýší se odpařování a přetlak zmizí. Proudění vody se vrátí k normálu, takže kmeny zase oschnou.
 

Už se těšíte, až začne pořádné jaro? Chcete se podělit o svoje jarní zážitky s rostlinami? Přidejte se k nám na Facebooku a posílejte fotky na naši stránku. Uděláte radost biologům z ústavu i stovkám dalších milovníků rostlin!
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky