Vůně podle hodinek
Fascinující rostliny, díl 22.
Na snímku je květenství voskovky (latinsky Hoya carnosa), pokojové rostliny pocházející z tropů. Zvláštní je, že její květy voní mnohem silněji v noci než ve dne. Stejný denní rytmus má i tvorba nektaru.
Voskovka zřejmě v přírodě spoléhá na opylovače, kteří jsou aktivní v noci. Jedině tehdy se proto vyplatí je lákat. Nemělo by smysl investovat energii do výroby voňavých látek a sladkého nektaru přes den, kdy květy nenavštěvují ti správní „zákazníci“.
Uvolňování vonných sloučenin i produkci nektaru řídí u voskovky její vnitřní biologické hodiny. Ty říkají zvířatům a rostlinám, kolik je hodin a co mají zrovna dělat. My díky nim například poznáme, kdy bychom měli jít večer spát a ráno vstávat.
Podobně jako voskovka se chovají i další květiny. Třeba mydlice lékařská voní hlavně večer a v noci, růže či hledík naopak přes den. Někdy jsou změny ve vůni květů vyvolané vnějšími podmínkami – typicky teplotou nebo intenzitou světla. Ale řada rostlin poslouchá spíš svoje vnitřní hodiny.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.