Tříkrálová botanika
Fascinující rostliny, díl 1.
Šestého ledna slavíme svátek Tří králů. Podle křesťanské tradice to byli mudrci ze zemí na východ od Izraele, kteří se přišli poklonit novorozenému Ježíšovi. V Matoušově evangeliu se o nich píše: „Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou; padli na zem, klaněli se mu a obětovali mu přinesené dary – zlato, kadidlo a myrhu.“
Myrha (na fotografii vlevo) i kadidlo (vpravo) jsou vonné pryskyřice, které se získávají ze stromů dvou botanických rodů: myrhovník a kadidlovník. Stromy rostou hlavně na Arabském poloostrově a na severovýchodě Afriky – v Etiopii a Somálsku. Pryskyřice vytéká z kmenů nebo větví po jejich naříznutí. Na vzduchu pak ztvrdne.
Kadidlo a myrha příjemně voní, mají i některé léčivé účinky. Hlavně jsou však odedávna důležité při náboženských obřadech. Používali je už starověcí Egypťané, Římané a Židé. Tuto tradici pak převzali křesťané.
V časech, kdy tři králové navštívili Ježíška, byly obě rostlinné pryskyřice velmi cenné. Vznikla dokonce prosperující obchodní trasa, „kadidlová stezka“, kudy se dovážely z jihu Arabského poloostrova do Středomoří. Kupcům se namáhavé cestování jistě vyplácelo: vždyť třeba v antickém Římě prý byla myrha stejně drahá jako zlato.