Sameček, nebo samička? Jak kdy.
Fascinující rostliny, díl 39.
Ze světa zvířat jsme zvyklí na samce a samice. Občas dokážeme tolerovat i oboupohlavné živočichy, třeba hlemýždě.
U rostlin zas považujeme za normální oboupohlavné květy a na druhy se samčími a samičími jedinci se díváme jako na zajímavé zpestření. Javory jsou ale mnohem kreativnější.
Na světě roste 124 druhů javorů. Jejich květy jsou na pohled buď oboupohlavné (s tyčinkami a pestíky – na fotografii vlevo), nebo samčí (v nich pestíky chybí – na fotografii vpravo). V oboupohlavných květech se ale obvykle netvoří pyl, takže funkčně jsou vlastně samičí.
Většina javorů je jednodomých: na každém stromě mají samčí i samičí květy. Asi 13 druhů je dvoudomých, tedy se samčími jedinci a samičími jedinci. Ovšem u dalších druhů najdeme stromy samčí a stromy oboupohlavné, u jiných dokonce samčí, samičí a oboupohlavné.
Aby to bylo ještě pestřejší, jednodomým javorům rozkvétají nejdřív samčí květy a až po nich samičí (případně naopak). Vyskytují se také stromy, které vytvoří samčí květy, pak samičí a nakonec ještě jednou samčí.
Pohlaví konkrétního stromu může být navíc nestabilní – jeden rok má například obojí květy a druhý rok jen samčí.
Vypadá to jako naprostý chaos. Nicméně javorům zřejmě tyto pohlavní strategie poskytují nějaké výhody při rozmnožování. Jejich výzkumu se věnují populační a evoluční biologové.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.