Experti na analýzu buněk budou jednat v Olomouci

Praha, 4. září 2009: Ve dnech 5. až 8. září se v Olomouci koná konference o analytické cytometrii. Tento termín označuje metody používané pro analýzu vlastností buněk pomocí mikroskopie a dalších optických technologií. Cytometrické techniky jsou velmi důležité v lékařství, například při diagnostice leukémie. Pronikají však i do dalších oborů, jako je třeba rostlinná biologie. Setkání se zúčastní přes 150 českých a zahraničních odborníků.

Akce „Analytická cytometrie V“ je již pátou konferencí na toto téma. Účastníci z řad lékařů a přírodovědců budou jednat o technických novinkách a praktickém využití rozmanitých metod optického vyšetřování buněk. Mezi ně patří takzvaná průtoková cytometrie, třídění buněk, DNA čipy pro analýzu dědičné informace nebo digitální mikroskopie a příbuzné moderní technologie.

Tyto metody nacházejí uplatnění nejen v biologickém a medicínském výzkumu, ale i v každodenní lékařské praxi. V současné době je například vyšetření průtokovým cytometrem nezbytnou součástí sledování pacientů s AIDS. Je nutné i pro stanovení imunologické diagnózy leukémií a některých dalších zhoubných nádorů. Bez přesného imunologického zařazení leukémie není již dnes možné vybrat nejvhodnější léčebný postup a zajistit tak pacientům nejlepší šance na vyléčení. Rovněž stanovení diagnózy u pacientů s poruchou imunity je bez cytometrického vyšetření nemyslitelné.

Stejné postupy jsou využívány také v dalších oborech. Například průtoková cytometrie – která umožňuje počítat buňky a jiné malé částice, měřit jejich vlastnosti a dokonce je třídit – nachází uplatnění i ve výzkumu rostlin. Pomáhá zde genetikům, fyziologům, šlechtitelům nebo evolučním biologům. Jedním z průkopníků těchto technik v rostlinné biologii je předseda organizačního výboru konference, doc. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky.

Na konferenci se sejde více než 150 tuzemských odborníků z různých oblastí klinické medicíny i výzkumu. Přijede také jedenáct zahraničních „špiček“ analytické cytometrie. Tito hosté seznámí ve svých přednáškách české kolegy s nejnovějšími trendy výzkumu i technologií optické diagnostiky buněk. Konference navíc umožní navázat vzájemnou spolupráci s nejlepšími zahraničními i tuzemskými pracovišti.

Konference se uskuteční v Konviktu Univerzity Palackého v Olomouci. Pořádá ji Česká společnost pro analytickou cytologii, o.s., spolu s Ústavem experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., Biofyzikálním ústavem AV ČR, v. v. i., Univerzitou Palackého v Olomouci, Českou imunologickou společností, Českou hematologickou společností ČLS J. E. Purkyně a Českou společností alergologie a klinické imunologie. Záštitu nad konferencí převzal Prof. RNDr. Lubomír Dvořák, CSc., rektor Univerzity Palackého v Olomouci.


kontakt:

Prof. MUDr. Tomáš Eckschlager, CSc. – člen organizačního výboru konference
Klinika dětské hematologie a onkologie
2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5- Motol
Mobil: +420-606-364-730
Tel.: +420-22443-6492
E-mail: tomas.eckschlager@fnmotol


další informace:

www stránky konference: http://csac.cz/conference2009/

program konference: Konference začíná v sobotu 5. 9., úvodní přednáškou v 19 hodin. Akce končí v úterý 8. 9. ve 13 hodin. Podrobnější přehled programu je na www stránce http://csac.cz/conference2009/program-vedecky-program.html


Tisková zpráva ve formátu PDF