Barevný vesmír uvnitř buněk
Rostlina pro září 2011
Tohle není mlhovina v Orionu, ale rostlinná buňka. Díky moderním technologiím můžeme zkoumat život rostlin opravdu do detailu. Stačí použít správné barvení.
V každé buňce je spousta nejrůznějších útvarů, často velmi komplikovaných. A také tisíce druhů bílkovin i dalších molekul. Aby se v nich vědci vyznali, musí je od sebe nějak rozlišit.
Používají k tomu chemická barviva, protilátky nebo svítící „značky“ zabudované v bílkovinách. Hodně oblíbené jsou fluorescenční látky. Když na ně posvítíte světlem určité barvy (třeba modře), vyzařují světlo jiné barvy (třeba zelené). Snímky, které vám představíme, vznikly právě díky fluorescenčnímu barvení.
V Laboratoři buněčného cyklu a cytoskeletu u rostlin zkoumáme dělení buněk. Mimo jiné nás zajímá, jak se na něm podílejí bílkoviny Aurora kinázy, o jejichž funkcích u rostlin se toho zatím moc neví.
Na všech fotografiích je stejná buňka huseníčku rolního, oblíbené pokusné rostliny. Zeleně jsme v ní označili mikrotubuly – bílkovinná vlákna nezbytná pro buněčné dělení. Modře jsme obarvili DNA. Buňka se právě dělí, takže jsou vidět chromozómy (modré skvrny). A červeně jsme označili bílkovinu, kterou teď studujeme: Aurora1 kinázu (vlevo dole).
Když složíme všechny tři barvy dohromady, dostaneme obrázek vlevo nahoře. Převládá na něm žlutá barva, která vznikla překrytím zelené s červenou. To je důkaz, že kde jsou mikrotubuly, tam je také Aurora1 kináza. Nejspíš je tedy pro dělení rostlinných buněk opravdu důležitá. Jak moc a jakou má přesně roli, ukáže další výzkum.
Text Věra Cenklová a Jan Kolář
Foto: Dělící se buňka huseníčku rolního. Podrobnější popis v textu. Buňky jsme v experimentu ošetřili taxolem – látkou, která stabilizuje mikrotubuly. Díky tomu lépe vidíme, zda se námi zkoumaná bílkovina vyskytuje s mikrotubuly dohromady. Taxol ovlivňuje také buněčné dělení, proto jsou například chromozómy více zkrácené, než je obvyklé. Snímek Věra Cenklová.
Chcete si udělat výlet do světa rostlinných buněk a vidět podobné obrázky přímo v mikroskopu? Přijďte 8. až 10. listopadu 2011 na Den otevřených dveří k nám do Olomouce!